Wczoraj odwiedziliśmy Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych RUDNO. Jesteśmy pod dużym wrażeniem, zakład jest naprawdę świetny (nadmieniam dla tych którzy nie wiedzą jeszcze, zakład ten jest współorganizatorem naszego projektu „Ostróda też ma cuda”).
Jak tylko przyjechaliśmy zostaliśmy przyjęci z otwartymi ramionami przez Prezesa zakładu: Leszka Rochowicza, oraz dwóch kierowników. Przy kawie Prezes opowiedział nam całą historię powstania zakładu, to co robi, oraz co jest planowane na przyszłość. Mnie osobiście nie tylko historia i plany na przyszłość zainteresowały, ale również cała technologia, ponieważ zostałyśmy oprowadzone po całym zakładzie, a kierownik oprowadzając nas po nim opowiedział po kolei każde stanowisko pracy, oraz cały proces (co dzieje się z odpadami krok po kroku, jak się sortuje i segreguje). Pracownicy byli uśmiechnięci i zajęci pracą. Szacunek dla pracowników, ponieważ byli to ludzie w różnym wieku, zarówno kobiety i mężczyźni. Przecież to dzięki ich pracy wszystkie nasze odpady, które produkujemy co dzień, są pięknie posegregowane, a wiele z nich może być ponownie przetworzone, tak jak np. papier, szkło, butelki plastikowe i puszki. Oczywiście wszystko było dokumentowane przeze mnie.
Zakład naprawdę jest przyszłościowy i dba o środowisko. Zazwyczaj zakłady utylizacji odpadów kojarzą się nam z czymś co niszczy środowisko, musimy niestety obalać ten mit ponieważ to dzięki takim zakładom jak ten możemy pozyskiwać wiele odpadów, które do tej pory były wyrzucane i zanieczyszczały środowisko.
Powinniśmy dążyć do tego aby takich zakładów jak ten było jak najwięcej, ponieważ daje nam to możliwość bezpiecznej przyszłości, inaczej utopimy się we własnych odpadach. Zgadzam się z Prezesem, że bardzo ważna jest edukacja ekologiczna, której niedługo staniemy się częścią. Zakład cały czas zajmuje się właśnie edukacją prowadząc różne akcje np. : „Zbieranie nakrętek od butelek plastikowych” akcja ta prowadzona jest w szkołach, które z znajdują się na terenie Związku Gmin Regionu Ostródzko – Iławskiego „Czyste Środowisko”.
Wiemy dobrze, że nasze dzieci są przyszłością naszego narodu i to w ich rękach będzie kiedyś nasza ziemia. Jeśli nauczymy dzieci dbać o środowisko i odpowiedzialności, to kiedyś one będą dbać i uczyć swoje dzieci, tego czego nauczyły się od nas. To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za zanieczyszczenie naszego środowiska, gdybyśmy nie odwracali głowy jak ktoś wyrzuca śmieci np. w lesie, na drodze czy polu to nie byłoby miejsc zwanych „dzikimi wysypiskami”.
Co roku w lasach prowadzi się kilkukrotnie sprzątanie lasu, ponieważ jest nagminne wywożenie śmieci do lasu. Czy nie zdarzyło się Wam jechać samochodem i na chwilę stanąć na poboczu? Co wtedy mogliście zobaczyć? Niestety najczęściej śmieci, bo przed wami również ktoś się zatrzymał na chwilę, tylko zachował się niepoważnie i wyrzucił śmieci, gdyż przed chwilą wypił napój, zjadł kanapkę itd.
Jak byliśmy z Wójtem Ostródy i Prezesem ZUOK Rudno, ustalić miejsce gdzie będzie nasz projekt, to także znaleźliśmy miejsce, gdzie wysypano śmieci. Myślę, że są to pozostałości myślenia komunistycznego, wyrzucę to tutaj bo to nie moje, tak jakby ludzi interesowało tylko własne obejście wokół domu, a nic po za tym. Nie interesuje nas to, że jakieś zwierzę może zjeść nasze śmieci i zachorować, lub zawinąć sobie coś wokół szyi i udusić, my mamy problem z głowy, pozbyliśmy się zbędnego balastu i tylko to nas interesuje? Wielu z nas nie martwi się o przyszłość ważne jest tu i teraz, a co będzie później to problem tych, którzy będą musieli dalej żyć.
Myślę, że możemy być spokojni o przyszłość naszych pokoleń, skoro są takie zakłady jak ten w Rudnie, które mają nowe technologię, a do tego robią wszystko, aby chronić środowisko. Bez naszego czynnego udziału jednak się nie obejdzie. Samo się nie zrobi, zwłaszcza w zakresie świadomości ekologicznej.
Elżbieta Pawluć
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz